Baza WiedzyRaporty, obliczenia i kursyOBLICZENIA → Cena sprzedaży na fakturze

Cena sprzedaży na fakturze

Jak podać cenę sprzedaży na fakturze? Czy mogę podać cenę z 3 lub 4 miejscami po przecinku? Jak zaokrąglane są kwoty? Czy program dobrze liczy?

Ceny netto albo brutto na fakturze to jest Twój wybór. Program pozwala wybrać formułę obliczania cen odrębnie do każdej faktury. Możesz wystawić fakturę w cenach netto albo w cenach brutto. » zobacz jak

Zależnie od wybranej formuły przeliczania, zaokrąglenia kwot następują w różnych miejscach. Nieprawidłowe wprowadzenie kwot spowoduje pojawienie się różnic w kwocie faktury. Można sobie z tym poradzić. » zobacz jak

W przypadku niektórych produktów sprzedaż prowadzona jest w bardzo niskiej cenie jednostkowej, ale w dużych ilościach nominalnych. Dotyczy to w szczególności towarów masowych, płodów rolnych i różnych drobiazgów, które kupuje się w dużych ilościach. Na przykład spinaczy biurowych (opakowanie zawiera przynajmniej sto sztuk), ziemniaków w workach (worek to przynajmniej 50 kg), kartek papieru (opakowanie tzw. ryza to 500 arkuszy) albo piasku.

Załóżmy, że zwykły piasek kosztuje okolo 24 zł za tonę. Nasz towar w cenniku wygląda tak:

Tona to tysiąc kilogramów, zatem cena piasku to 2,40 gr za kilogram, czyli 0,024 zł.

Ponieważ sprzedajemy głównie dla firm, podajemy ceny netto. Stawka VAT jest standardowa i wynosi 23%.

Na rynku panuje duża konkurencja. Chcemy być marketingowo sprytni, a poza tym najtańsi, obniżamy zatem cenę do 23,90 zł za tonę.

Żeby było jeszcze fajniej, w ofercie podajemy 0,0239 zł za kilogram. Prawda, że wygląda jeszcze taniej?

Jesteśmy tak atrakcyjni, że ustawiają się do nas kolejki. W tej samej kolejce stoją duże firmy budowlane, które kupują po 200 ton piasku dla sporej budowy, jak i ogrodnicy, którzy potrzebują 240 kg piasku do wysypania małej piaskownicy. Wszyscy rzecz jasna chcą fakturę.

Faktura dla firmy budowlanej będzie wyglądała tak:

A faktura dla ogrodnika tak:

W tym momencie chwytasz za słuchawkę i spanikowany dzwonisz do producenta oprogramowania. Ratunku, czyżby był błąd w programie? Czy to prawda, że program źle liczy??

Gdzie jest błąd? Nie ma żadnego błędu! Padłeś po prostu ofiarą matematyki, a konkretniej - zaokrągleń.

Po włączeniu wyświetlania ceny jednostkowej po rabacie dla każdej pozycji, widzimy już, na czym polega problem;

Na fakturze dla ogrodnika tak:

Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, na fakturze podaje się cenę produktu. Zgodnie z ustawą, należy podać cenę jednostkową towaru lub usługi. Zgodnie z art. 106e ust. 11 ustawy o VAT, kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki od 0,5 grosza zaokrągla się do 1 grosza.

To właśnie dlatego cena jednostkowa została zaokrąglona do 0,02 zł. W programie nie ma błędu.

➜Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT wymagane jest, aby na fakturze wykazać kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej. W przypadku rabatu procentowego rabat ten musi on zostać uwzględniony już w cenie jednostkowej.

Zamiast wymyślać sprytne ceny, przygotuj porządny cennik. Jeśli chcesz sprzedać 200 ton piasku po 23,99 zł za tonę, wystaw fakturę tak:

albo tak:

Czy widzisz już różnicę w kwotach? Ta sama cena, ten sam produkt, a Twoje dochody mogą być niższe o kilkanaście procent!

➜Pakiet JZK 365 ostrzega przed sprytnymi cenami. W każdym wypadku, gdy zaokrąglenia wpływają na ostateczną kwotę faktury, na ekranie zobaczysz ostrzeżenie. » zobacz jakie


Te funkcje zawarte są w pakiecie Fakturowanie. Ten pakiet jest dostępny w standardzie w 15 programach.
» zobacz więcej

Efekt zaokrągleń

Efekt zaokrągleń Co to jest wartość naiwna faktury, wartość rzeczywista i efekt zaokrągleń? » zobacz

Groszowe różnice na fakturach

Groszowe różnice na fakturach Skąd wynikają różnice zaokrągleń? Czy program prawidłowo liczy VAT? » zobacz

Wartość pozycji na fakturze

Wartość pozycji na fakturze Co to jest cena jednostkowa? Czy obejmuje ona rabat? Jak obliczana jest wartość pozycji faktury? Czy wartość pozycji obejmuje rabat? » zobacz

Wynikowa cena netto

Wynikowa cena netto Co to jest wynikowa cena netto? Jak jest obliczana? » zobacz

Jesteśmy po to, aby pomóc

Coś jest niejasne? Masz inne pytanie? Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
885 041 365
885 042 365
885 043 365
w dni robocze od 8 do 18
Cena sprzedaży na fakturze: Jak podać cenę sprzedaży na fakturze? Czy mogę podać cenę z 3 lub 4 miejscami po przecinku? Jak zaokrąglane są kwoty? Czy program dobrze liczy? - Baza Wiedzy
Ceny netto albo brutto na fakturze to jest Twój wybór. Program pozwala wybrać formułę obliczania cen odrębnie do każdej faktury. Możesz wystawić fakturę w cenach netto albo w cenach brutto. » zobacz jak Dowiedz się więcej!