Fakturzysta

×Druczek

Druczek PRO

Fakturzysta

Fakturzysta PRO

Podatki

Pakiet JZK

Gabinet

Hotel

Kancelaria

Lokator

Rolnik

Serwis

Szkoła

Warsztat

przyjazdyGTFS

Kontakt

FAKTURZYSTA Kontakt BAZA WIEDZY BLOG POMOC Strona główna    

×Zamówienie

Faktura czy paragon


Paragon czy faktura? Jak dokumentować sprzedaż, aby najprościej ją zaksięgować?

Istnieją różne scenariusze dokumentowania sprzedaży. Scenariusze poniżej dotyczą podmiotów objętych obowiązkiem fiskalizacji.

Wariant A Przychodzi osoba fizyczna do sklepu. Wydaje dowolną kwotę. Wystawiamy jej paragon fiskalny bez faktury bez NIP. » zobacz jak. Osoba zabiera paragon ze sobą. Ta osoba może przyjść później po pełną fakturę (scenariusz G)

Nie ma przeszkód, żebyśmy tej osobie od razu wystawili fakturę. Faktura ta wymaga fiskalizacji (scenariusz D).

Wariant B Przychodzi osoba fizyczna do sklepu. Wydaje do 450 zł i podaje numer NIP, zatem zakupu dokonuje w imieniu płatnika podatku VAT. Wystawiamy jej paragon fiskalny z NIP. » zobacz jak Osoba zabiera paragon ze sobą.

Taki paragon jest jednocześnie fakturą uproszczoną. » zobacz

Wariant C Przychodzi osoba fizyczna do sklepu. Wydaje powyżej 450 zł i podaje numer NIP, zatem zakupu dokonuje w imieniu płatnika podatku VAT. Wystawiamy jej paragon fiskalny z NIP. » zobacz jak Osoba zabiera paragon ze sobą, a w ciągu 7 dni przyniesie go nam z powrotem, żądając pełnej faktury (scenariusz J).

Jedynym powodem podawania numeru NIP podczas zakupu na paragon fiskalny jest chęć późniejszego otrzymania faktury. Lepiej będzie, jeśli od razu wystawimy fakturę (scenariusz E).

Wariant D Przychodzi osoba fizyczna do sklepu albo zamawia coś wysyłkowo. Wystawiamy jej od razu fakturę, którą fiskalizujemy. » zobacz jak Paragon fiskalny zostaje u nas wraz z kopią faktury.

Wariant E Dokonujemy sprzedaży dla firmy i wystawiamy fakturę. Sprawdzamy na Białej Liście, że firma jest płatnikiem podatku VAT. » zobacz jak. Takiej faktury co do zasady nie musimy fiskalizować.

Wariant F Dokonujemy sprzedaży dla firmy i wystawiamy fakturę. Na wszelki wypadek fiskalizujemy fakturę. » zobacz jak Paragon fiskalny zostaje u nas wraz z kopią faktury.

Wariant G Wraca do nas osoba fizyczna ze scenariusza A. Wystawiamy standardową fakturę, umieszczając w niej kod FP i dopisek, że dotyczy paragonu o danym numerze. Paragon fiskalny zostaje u nas wraz z kopią faktury. Klient wychodzi z fakturą. My zastanawiamy się, dlaczego od razu nie wystawiliśmy faktury (scenariusz D).

Wariant H Wraca do nas osoba fizyczna ze scenariusza B, żądając wymiany paragonu z NIP na fakturę. Informujemy ją, że w ręku trzyma fakturę uproszczoną i nie możemy do niej wydać drugiej faktury. My zastanawiamy się, dlaczego od razu nie wystawiliśmy pełnej faktury (scenariusz E).

Wariant K Dokonujemy sprzedaży dla osoby fizycznej i wystawiamy fakturę bez fiskalizacji. Taka sytuacja jest dopuszczalna wyłącznie, jeśli transakcja nie jest objęta obowiązkiem fiskalizacji - na przykład sprzedaż wysyłkowa krajowa z dodatkową ewidencją.

Istnieją teorie dopuszczające zwrot takiej faktury uproszczonej (wycofanie z obiegu) i wydanie normalnej faktury. Naszym zdaniem nie jest to postępowanie właściwe.

Wariant J Wraca do nas osoba fizyczna ze scenariusza C, żądając wymiany paragonu z NIP na fakturę. Wystawiamy standardową fakturę, umieszczając w niej kod FP i dopisek, że dotyczy paragonu o danym numerze. Paragon fiskalny zostaje u nas wraz z kopią faktury. Klient wychodzi z fakturą. My zastanawiamy się, dlaczego od razu nie wystawiliśmy pełnej faktury (scenariusz C).

Jak łatwo zauważyć, tylko w wariantach D, E i F nie mamy ryzyka, że klient wrócić do nas w celu pełniejszego udokumentowania sprzedaży. Zalecamy fakturowanie każdej sprzedaży, z wyjątkiem drobnej sprzedaży detalicznej, gdzie wystarczy wariant A.

Program automatycznie wykonuje analizę fiskalną. » zobacz jak

W wersjach X1-X10 Pakietu JZK (edycja Classic) nie jest możliwe bezpośrednie wystawienie paragonu fiskalnego. Taka możliwość istnieje w nowym Pakiecie JZK 365.

2020-10-04

paragony faktury fiskalizacja ksiegowanie jpk_v7

FAQ · Analiza fiskalna · Check-lista GTU JPK · Co musi być na fakturze · Co nie musi być na fakturze · Dane podatnika do JPK · Dodatkowe teksty na fakturze · Drukarki fiskalne · Drukowanie duplikatu faktury · Długie teksty dodatkowe na fakturze · Edycja wzorca faktury w obcym języku · Faktura WDT · Faktura czy paragon · Faktura do paragonu fiskalnego · Faktura do paragonu z NIP · Faktura uproszczona · Faktura w obcym języku · Faktury w cenach netto czy brutto · Generowanie JPK_V7 · Groszowe różnice na fakturach · Inny odbiorca na fakturze · Inny płatnik na fakturze · Jak podłączyć drukarkę fiskalną · Jak ustawić drukowanie numeru konta sprzedawcy · Jaką drukarkę fiskalną wybrać · Klienci powtarzający się · Klonowanie faktur · Kod urzędu skarbowego · Kody ISO państw członkowskich · Kody na fakturach · Kody państw i języków w programie · Księgowanie VAT · Księgowanie faktur i paragonów · Księgowanie miesiąca · Księgowanie składek ZUS · Logo firmy na fakturach · Nietypowe stawki VAT · Numer NIP na paragonie · Numer PESEL nabywcy na fakturze · Paragon bez NIP · Paragon do faktury · Paragon z NIP · Podatek liniowy i inne parametry podatkowe · Podstawy GTU · Przechowywanie danych dla celów kontroli podatkowej · Raport fiskalny RO · Remanent · Rodzaje faktur · Rozliczenia automagiczne · Schematy fiskalizacji · Usuwanie zapisów księgowych · Weryfikacja pliku JPK · Weryfikacja statusu VIES w VAT · Wprowadzanie składek ZUS · Wybór między JPK_V7M a JPK_V7K · Wykaz kodów GTU · Wysyłanie pliku JPK do fiskusa · Zamykanie miesiąca · Zamykanie rejestrów · Zasady odpowiedzialności · Zasady prawidłowego księgowania · Zasysanie danych · Zasysanie danych do Książki · Zasysanie danych do VAT · Zmiana kontrahenta na klonowanej fakturze
· Pozostałe tematy
· Zadaj swoje pytanie
Programy JZK · Pliki do pobrania · Dane firmy · Zaloguj się · Kontakt
Regulamin · Polityka prywatności · Licencja · Wymagania · Referencje

System sprzedaży i obsługa klienta - partial copyright © Studio JZK sp. z o.o. 2012-2020
Partial copyright © JZK24 sp. z o.o. © 2019-2020 · JZK® © Studio JZK programy komputerowe Jarosław Knypl, © 1992-2020 · Druczek® © Studio JZK programy komputerowe Jarosław Knypl, © 1998-2020 · Fakturzysta® © Studio JZK programy komputerowe Jarosław Knypl, © 2000-2020 · Lecturo © JZK24 sp. z o.o. © 2020 · Facturo © JZK24 sp. z o.o. © 2020 · Vecturo © JZK24 sp. z o.o. © 2020 · PRZYJAZDY.PL Partial © Open Street Map contributors CC-BY-SA. Partial © Mapbox.
JZK®, Druczek®, Fakturzysta® są zastrzeżonymi znakami towarowymi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Jeśli nie podano inaczej, wszystkie dane osób, firm, przedmiotów i zwierząt są fikcyjne, służą wyłącznie ilustracji. Wyjątkiem są referencje, gdzie umieszczono dane istniejących firm i osób prowadzących działalność gospodarczą, które wyraziły na to indywidualną zgodę.

2020-10-30 05:15 #33.3 for 3.237.254.197 @ec2-3-237-254-197.compute-1.amazonaws.com