Programy i aplikacje → FAKTUROWANIE, MAŁA FIRMA Fakturzysta 365

Fakturzysta

Opis aplikacji Pakiety Referencje Zamów! Pobierz    

Baza WiedzyZakupy ZAKUPY → Formuła obliczeń VAT

Formuła obliczeń VAT

Co oznacza formuła obliczeń? Według jakiej formuły mam wprowadzić fakturę zakupową?

Faktura może być przeliczana według cen netto albo brutto, z VAT dla każdej pozycji albo w podsumowaniu. Każdy ten sposób jest prawidłowy, możesz go wybrać wystawiając faktury. » zobacz jak

Tak samo może wybrać Twój kontrahent. Wprowadzając cudzą fakturę zakupową musisz najpierw rozpoznać użytą przez kontrahenta formułę obliczeń. W przeciwnym razie wyjdą różnice w kwotach. » zobacz jakie

Skąd masz wiedzieć, jakiej formuły użył Twój dostawca? To bardzo proste. Postępuj zgodnie z tym schematem:

Wybierz schemat przed wprowadzeniem pierwszej pozycji faktury zakupowej.

Wprowadzone formuły zobaczysz w kolumnie Formuła w module Zakupy. Możliwe są cztery formuły:

od brutto to rzadziej spotykana faktura. W pozycjach faktury podane są tylko wartości brutto, a VAT obliczany jest w podsumowaniu faktury metodą od sta, czyli odejmowany od kwoty brutto. Rożnica stanowi wartość netto.

od netto to typowa faktura dla firmy. W pozycjach faktury podane są tylko wartości netto, a VAT dodawany jest w podsumowaniu faktury, sumarycznie dla każdej stawki VAT. Sumę stanowi wartość brutto.

netto + pozycje to najrzadziej spotykana faktura. W pozycjach faktury podane są wartości netto, do nich dodawany jest VAT i obliczana jest wartość brutto dla każdej pozycji. W podsumowaniu jest suma tych wartości.

detal to najczęściej spotykana faktura, jeśli sprzedawca ma kasę fiskalną. W pozycjach faktury podane są wartości brutto, VAT jest obliczany metodą od sta i odejmowany od wartości brutto, dając wartość netto. W podsumowaniu jest suma tych wartości.

Jeśli wybierzesz nieprawidłowy schemat, obliczenia nie będą prawidłowe. Oznaczać to będzie wadliwe księgowanie.

Zobacz także

Cena zakupu Co to jest dynamiczna cena zakupu? Skąd bierze się cena zakupu towaru? Jak zmienia się w czasie?
Dossier zakupów Jak działa Dossier zakupów? Jak sprawdzić koszty w grupach towarowych? Jak podsumować wydatki na konkretny produkt?
Sprzedaż poniżej ceny zakupu Czy program pozwala na sprzedaż poniżej ceny zakupu? Jak ustawić ostrzeżenie przed sprzedażą ze stratą?
Zakupy w walucie Jak zarejestrować zakupy w walucie? Jak wprowadzić fakturę zakupową?