Fakturzysta

×Druczek

Druczek PRO

Fakturzysta

Fakturzysta PRO

Podatki

Pakiet JZK

Gabinet

Hotel

Kancelaria

Lokator

Rolnik

Serwis

Szkoła

Warsztat

przyjazdyGTFS

Kontakt

FAKTURZYSTA Kontakt BAZA WIEDZY BLOG POMOC Strona główna    

×Zamówienie

Praca zdalna w czasie pandemii


Jak pracować w czasie pandemii? Jak włączyć pracę zdalną? Czy VPN przez internet to prawdziwa sieć LAN?

Jeśli chcemy pracować z domu, mamy do wyboru trzy możliwości:

1. Instalujemy program w domu, albo zabieramy komputer biurowy do domu. To rozwiązanie jest zalecane, choć najmniej wygodne. Jeśli chcemy wymieniać dane z biurem, można to wykonywać na bazie wymiany kopii zapasowych. » zobacz jak

W wariancie 1 w przypadku utraty połączenia internetowego nie dzieje się nic, nie jest ono niezbędne do pracy.

Zalecamy pracę zdalną na danych lokalnych. Można je wymieniać za pośrednictwem kopii zapasowych. Dzięki dodatkowej usłudze Abonament Serwisowy dostępne są funkcje synchronizacji oraz łączenia danych z różnych stanowisk.

2. Pracujemy na pulpicie zdalnym albo innym narzędziu kontroli zdalnej typu KVM. Wymaga to czynnego komputera w biurze, do którego podłączamy się za pośrednictwem narzędzia kontroli zdalnej. Komputer z programem kontrolujemy za pomocą swojej klawiatury i myszki, efekty pracy widzimy na swoim monitorze, ale praca odbywa się na komputerze w biurze. Ewentualne wydruki też pojawią się w biurze. Taka praca ma sens, jeśli ktoś jest w biurze.

W wariancie 2 w przypadku utraty połączenia internetowego nie dzieje się nic strasznego. Tracimy kontrolę nad systemem, ale w momencie przywrócenia połączenia wracamy tam, gdzie byliśmy.

Przy pracy zdalnej pamiętaj o wykonywaniu fizycznych kopii zapasowych. Kopie zapasowe powinny być składowane w innym miejscu, niż komputer normalnie przychowujący te dane. Zobacz jak wykonać kopię zapasową.

3. Pracować w udawanej, wirtualnej sieci LAN. Możliwe jest skonfigurowanie tzw. tunelu. Rozwiązania są różne, znane w skrócie jako VPN. Jest to rozwiązanie kuszące i bardzo wygodne, bo zamiast łączyć się fizycznym kablem, łączymy komputery czymkolwiek, na przykład łączem komórkowym. Zamiast limitu ok. 100m dla fizycznego kabla, możemy połączyć się skądkolwiek, na przykład siedząc na jachcie na środku jeziora albo jadąc pociągiem.

W wariancie 3 w przypadku utraty połączenia internetowego mamy efekt taki sam, jak gdyby w czasie pracy wyłączyć nagle komputer. Należy liczyć się z częściową lub całkowitą utratą danych, ich uszkodzeniem. Możliwa jest też daleko idąca niestabilność pracy » zobacz jaka. Internet nigdy nie był projektowany do trwałej, ciągłej pracy - wręcz przeciwnie, został przygotowany do pracy rozproszonej w warunkach wojny. Internet jest bezstanowy, a połączenie w każdej chwili może zostać rozłączone, nawet w sposób niezauważalny dla użytkownika. Jeśli jesteśmy w ruchu, każdy przejechany kilometr może obsługiwać inny nadajnik.

Dlatego w przypadku zamiaru pracy zdalnej w wariancie 3 należy szczególnie zadbać o jakość połączenia. Wbrew pozorom połączenie komórkowe nie musi być gorsze od internetu kablowego, a często bywa bardziej stabilne, jeśli tylko wybierzemy stabilnego operatora, mamy dobry zasięg i mamy lokalizację, gdzie internet nie jest przeciążony.

W wariancie 3 należy też zapewnić odpowiedni pakiet transferu. Uruchomienie programu i wczytanie bazy kilku tysięcy faktur oznacza przesłanie nawet 100 MB czy więcej danych. To nie są ilości, które w normalnych warunkach są w ogóle zauważalne. Przy sieci lokalnej bez problemu uzyskamy symetryczną prędkość 1 GB bez większej zwłoki. Przy pracy zdalnej będzie to wysoce niekomfortowe - w przypadku połączenia internetowego wysyłanie danych jest z reguły wielokrotnie wolniejsze, dodatkowo nakłada się opóźnienie każdego pakietu.

Klasyczne aplikacje Pakietu JZK operują bezpośrednio na plikach. Konieczne jest zapewnienie stałego i stabilnego dostępu do plików na dysku. Niektóre inne nasze aplikacje (np. przyjazdyGTFS) pracują w całości lub części z zewnętrzną bazą danych. Podczas pracy pobierane są tylko te dane, które mają być bezpośrednio wyświetlone na ekranie, zaś całość pracy odbywa się zdalnie na serwerze. Z tym, że nie mówimy wtedy o prawdziwym programie dla Windows, takim jak Druczek®, a raczej o interfejsie do usługi internetowej.

Zamierzając pracować zdalnie, w każdym wypadku należy zapewnić procedury zabezpieczenia i wymiany danych, a także ich odtwarzania w razie awarii oraz synchronizacji podczas pracy zdalnej.

Na czas pandemii wyłączyliśmy weryfikację ilości stanowisk. Możesz bez obawy zainstalować program zarówno w biurze, jak i w domu - pod warunkiem, że w obu przypadkach z komputera korzysta ta sama osoba. Zobacz szczegóły specjalnych rozwiązań na czas pandemii.

2020-06-04

instalacja sieci

· Pozostałe tematy
· Zadaj swoje pytanie

Programy JZK · Pliki do pobrania · Dane firmy · Zaloguj się · Kontakt
Regulamin · Polityka prywatności · Licencja · Wymagania · Referencje

System sprzedaży i obsługa klienta - partial copyright © Studio JZK sp. z o.o. 2012-2020
Partial copyright © JZK24 sp. z o.o. © 2019-2020 · JZK® © Studio JZK programy komputerowe Jarosław Knypl, © 1992-2020 · Druczek® © Studio JZK programy komputerowe Jarosław Knypl, © 1998-2020 · Fakturzysta® © Studio JZK programy komputerowe Jarosław Knypl, © 2000-2020 · Lecturo © JZK24 sp. z o.o. © 2020 · Facturo © JZK24 sp. z o.o. © 2020 · Vecturo © JZK24 sp. z o.o. © 2020 · PRZYJAZDY.PL Partial © Open Street Map contributors CC-BY-SA. Partial © Mapbox.
JZK®, Druczek®, Fakturzysta® są zastrzeżonymi znakami towarowymi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Jeśli nie podano inaczej, wszystkie dane osób, firm, przedmiotów i zwierząt są fikcyjne, służą wyłącznie ilustracji. Wyjątkiem są referencje, gdzie umieszczono dane istniejących firm i osób prowadzących działalność gospodarczą, które wyraziły na to indywidualną zgodę.

2020-09-28 02:03 #33.2 for 3.228.10.17 @ec2-3-228-10-17.compute-1.amazonaws.com