Fakturzysta

Opis aplikacji Pakiety Referencje Zamów! Pobierz    

×Zamówienie

Testowanie ustawień wydajności


Jak przetestować wydajność programu? Skąd wiem, które ustawienia są dla mnie właściwe?

Najpierw przeczytaj informację o ustawienia wydajności. Wybierz profil, który odpowiada Twoim potrzebom. » zobacz jak


Test wydajności polega na przygotowaniu danych i wyświetleniu danych w tabeli tak samo, jak dzieje się to podczas normalnej pracy programu. Do testu wykorzystamy Twoje dane, pomieszane losowo.

Możesz ustawić ilość cykli testu. Im więcej cykli, tym pomiar będzie dokładniejszy.


Naciśnij przycisk Przetestuj te ustawienia. Program zapyta o potwierdzenie:


Zwróć uwagę na treść w tym komunikacie. Wyświetlony zostanie rozpoznany model komputera, jego wiek oraz system operacyjny.

Teraz poczekaj cierpliwie, test trochę potrwa. Ekran będzie mrugać, pojawi się tabela z danymi, która kilka razy zniknie.

Na koniec testu program wyświetli komunikat:


Ustaw teraz inny priorytet i powtórz test. Zobaczysz inne wyniki, na przykład takie:


Wyniki zbierane są z prawej strony okienka. Tutaj wykonaliśmy każdy z testów, a potem powtórzyliśmy trzykrotnie test z priorytem wydajności. Zwróć uwagę, jak zmieniają się wartości. Nasz testowy komputer był bardzo szybki, wynik kilku ms na 100 obiektów jest rewelacyjny.


Wydajność komputera zmienia się w czasie. Podczas kolejnego odczytu dane mogą być odczytane szybciej, a z drugiej strony system może być obciążony i będzie działać wolniej. Warto powtórzyć test kilkukrotnie, aby wyciągnąć wnioski.

Na innym komputerze, dużo słabszym i starszym, przykładowy wynik był taki:


albo taki:

albo taki:

Jaki jest Twój wynik?

Jak interpretować wynik? Pomnóż wynik testu przez ilość danych, jakie masz do przetworzenia. Jeśli chcesz wyświetlić tysiąc faktur, czyli 10 x 100, a wydajność na 100 obiektów wynosi 300 ms (0.3s), to potrwa to 10 x 0.3s = 3 sekundy. Wybierz zatem krótszy okres, aby wyświetlać mniejszą ilość faktur. Albo zmień ustawienia tak, aby czasy były krótsze.

Nie przejmuj się, jeśli masz stary i powolny komputer. To nie powód do wstydu. Po prostu wyciągnij wnioski i dostosuj ustawienia programu do wydajności, na którą Cię stać.

2021-03-19

wydajnosc

· Pozostałe tematy
· Zamów Abonament Serwisowy
· Zaloguj się